Deprem sonrası kaygı sorunu yaşanabilir. Kaygıya bağlı olarak çarpıntı, nefes alışverişinde güçlük gibi fiziksel problemler görülebilmektedir. Kendinizi rahat hissettirecek, bir arkadaşla konuşmak, yürüyüş yapmak gibi ve yapabileceğiniz farklı aktivitelerle uğraşmak fayda sağlar.

Sosyal destek önemlidir. Aile, arkadaş, komşu gibi yakınlarla konuşmak daha iyi hissettirebilir. Yakın çevrenizle özellikle sizi anlayabileceğini düşündüğünüz kişilerle duygu ve düşüncelerinizi paylaşın. Eğer kendinizi birisiyle konuşmaya hazır hissetmiyorsanız hislerinizi yazmayı deneyebilirsiniz. Yalnızca olayları değil, duygu ve düşüncelerinizi yazmak da fayda sağlayabilir.

Depreme görselleri ve videolarına maruz kalmayın. Özellikle çocukların depreme ait görselleri izlemesine engel olun. Sürekli olarak bu görsellere maruz kalmak psikolojik açıdan olumsuz etkilenmenize neden olur.

Uykusuzluk, iştahsızlık, halsizlik, umutsuzluk yaşanabilir. Bu durumlarda alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Sağlınıza dikkat edin. Mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye, yeterli kadar dinlenmeye önem verin. Fiziksel sağlıkla ruh sağlığı birbiriyle bağlantılıdır. Bu nedenle fiziksel sağlığınıza dikkat etmek ruh sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Deprem gibi stresli bir dönemin ardından yoğun duygusal tepkiler meydana gelebilir. Yaşananları anlayabilmek için kendinize zaman tanıyın. Duygularınızı bastırmayın.

Bilgi kirliliğinden karşı kendinizi koruyun. Yalan haberler, dedikodulardan uzak durulması psikolojik sağlınız açısından önemlidir. Kısacası medyayı sağlıklı kullanmaya özen gösterin.

Birkaç hafta sonra dahi yaşadığınız travmaların olumsuz etkileri devam ediyorsa ve baş edemiyorsanız mutlaka destek alabileceğiniz uzmanlıklara başvurmanız da fayda vardır.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir